مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا

 

در مورد کالای تجاری ورودی به مبادی کشور که تحت عنوان واردات قطعی نامگذاری میگردد (به مقصد نهایی جمهوری اسلامی ایران و بجهت مصرف در داخل)  به اختصار در توضیح و در هر مورد ترخیص کالا عبارتند از تسلیم به جهت استفاده و یا کسر از:


بارنامه حمل کالا
(اعم از دریایی، زمینی و هوایی) بنامهای لاتینBill Of Lading برای محموله های دریایی،CPR برای محموله های زمینی وAirway Bill برای محموله هایی که بصورت هوایی حمل شده اند. بارنامه به تعریف در آئین نامه اجرائی قانون حمل ونقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران سندی است مبین مالکیت کالا که حمل کننده یا نماینده وی پس از وصول کالا صادر مینماید وحاکی از حمل کالای معینی از یک نقطه (مبدا حمل) به نقطه دیگر (مقصد حمل) با وسیله مورد توافق(کشتی، کامیون، قطار، هواپیما یا ترکیبی از آنها) در مقابل کرایه حمل معین میباشد.


ترخیصیه کالایاDelivery Order
که در واقع سند تسویه حساب صاحب کالا و یا نماینده قانونی او با شرکت حمل ونقل بین المللی مربوطه است.

قبض انبارکه در واقع گواهی تخلیه کالا در بندر مربوطه میباشد.


گواهی مبدایاCertificate Of Origin گواهی تایید صادرات کالا در کشور مبدا حمل که توسط اتاق بازرگانی کشور صادرکننده صادر میشود.

نامه بانک به گمرکوظهر نویسی اسناد
در مورد کالایی که برای آن گشایش اعتبار اسنادی LCشده است و یا بصورت برات اسنادی یا وصولی است بابت اعلام بلامانع بودن ترخیص کالا ازنظر بانک افتتاح کننده اعتبار اسنادی به گمرک.
 پیش فاکتور  یاProforma Invoice

 که در واقع مدرک انعقاد قرارداد خرید صاحب کالا از فروشنده است و توسط فروشنده صادر میشود.


فاکتوریاسیاهه خریدیاInvoice
که سند خرید کالا میباشد که توسط فروشنده صادر میشود.

ثبت سفارش کالا
که همان مجوز بلامانع بودن ترخیص کالا از نظر وزارت بازرگانی است.

بیمه نامه کالا
در صورت وجود.

لیست عدل بندی یاPacking List
که نمایاننده چیدمان کالا در محموله ارسالی میباشد و توسط فروشنده تنظیم میگردد.

گواهی بازرسی یاInspection Of  Certificate
در صورت وجود که بنا به درخواست خریدار از فروشنده و تامین هزینه های آن  و در کشور مبدا توسط شرکتهای معتبر بازرسی صادر میشود . (در مورد بعضی از کالاها اخذ و ارائه آن ضروری میباشد).

گواهی سلامت کالایاHealth Certificate
که صحت مهروامضای آن به تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مبدا رسیده در صورتیکه کالا خوراکی، بهداشتی و یا آرایشی باشد.

و دیگر مدارک و اسناد از جمله گواهی حلال،کاتالوگ،آنالیزو ... حسب مورد.

لازم به ذکر است که بطور کلی و جز در مواردی که قوانین و مقررات  برای آن استثنایی قایل شده اند داشتن کارت بازرگانی الزامیست. همچنین ارائه روزنامه رسمی در مورد اشخاص حقوقی، جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری در مورد واحدهای تولیدی و وکالت نامه محضری از طرف صاحب کالا به ترخیص کار ضروری میباشد.