نمایندگی داخلی برند معروف واردکننده لوازم خانگی کره ای به‌دلیل تخلفات در واردات قطعات، از سوی گمرک ایران سه هزار میلیارد تومان جریمه شد.

به گزارش روزنامه خراسان: نمایندگی داخلی برند معروف واردکننده لوازم خانگی کره ای به‌دلیل تخلفات در واردات قطعات، از سوی گمرک ایران سه هزار میلیارد تومان جریمه شد.
 
ماجرا از این قرار است که تعرفه واردات قطعات لوازم خانگی بسیار پایین تر از تعرفه واردات لوازم خانگی ساخته شده است؛ اولی بین 10تا 20 درصد و دومی بیش از 70 درصد است. 50 تا 60 درصد رقم وسوسه کننده ای است که برخی واردکنندگان را ترغیب می کند تا به جای واردکردن لوازم خانگی به صورت ساخته شده، قطعات آن را به صورت جداگانه و از گمرکات مختلف وارد و در داخل سر هم کنند. البته قانون برای جلوگیری از این موضوع قاعده ای تدوین کرده است که نمایندگی مزبور نیز در دام همین قاعده گرفتار شده است. قاعده "دو ــ الف" که برای مقابله با این ترفند در گمرکات جهان اجرایی می‌شود تأکید دارد که اگر وارد کننده از گمرکات مختلف، قطعات یک کالا را وارد کند باید تعرفه کالای کامل را برای هر قطعه بپردازد.
 
 در ماجرای کشف شده اخیر، این برند معروف با دور زدن قاعده «دو ــ الف» اقدام به واردات قطعات از گمرکات کرده است. آن گونه که تسنیم گزارش کرده، بر اساس نامه‌ای که گمرک ایران به نمایندگی داخلی این شرکت تولید کننده لوازم خانگی ارسال کرده، با بررسی‌های به‌عمل آمده در گمرک ایران و دایر شدن کارگروه حسابرسی مشخص می‌شود این شرکت باید برای جبران حقوق پایمال شده دولتی حدود سه هزار میلیارد تومان جریمه بپردازد.
 
گفتنی است اواخر سال گذشته غزنوی، سخنگوی انجمن لوازم خانگی از این شگرد برخی وارد کنندگان پرده برداشته بود. او توضیح داده بود که واردکنندگان ضمن دورزدن قاعده «دو – الف»، برای واردات لوازم خانگی از کارت بازرگانی اشخاص مختلف استفاده می‌کنند که امکان دریافت مالیات از آن ها وجود ندارد و قابل رهگیری نیستند. وی پیشنهاد کرد قطعات به صورت انحصاری و توسط شرکت‌های سازنده وارد شود تا قابل رهگیری باشد.